Dzięki nam zawsze oddychasz świeżym i czystym powietrzem
Wentylacja

Klimatyzacja
WENTYLACJA

PO CO WENTYLACJA?

Wentylacja jest konieczna aby poprawić jakość powietrza w mieszkaniu, dostarczyć tlen, usunąć dwutlenek węgla, spaliny oraz inne szkodliwe czy niepożądane substancje. Niezbędna jest aby zapobiec kondensacji pary wodnej, a co za tym idzie niebezpieczeństwo zawilgocenia i zagrzybienia ścian.

wentylacja

Powietrze wypełniające wnętrze pomieszczeń mieszkalnych czy biurowych, ulega zużyciu w wyniku oddziaływania różnych czynników związanych z funkcją i wyposażeniem pomieszczeń. Jest ono zawilgocone (oddychanie mieszkańców, gotowanie, suszenie, kąpiel w łazience), zawiera dużo dwutlenku węgla (oddychanie mieszkańców, spalanie gazu i innych paliw), zawiera mniej tlenu, zawiera szkodliwe i trujące związki pochodzące z parowania powierzchni tworzyw sztucznych (wykładziny, dywany, firanki, tapety, panele), powierzchni lakierowanych (podłogi, meble), parowania klejów wiążących płyty wiórowe mebli i różnego rodzaju paneli. Powietrze takie może również zawierać izotopy promieniotwórcze np. radon - gaz przenikający z gruntu poprzez nieszczelności do wnętrza budynku, bądź też pochodzący z materiałów budowlanych. Powietrze zużyte traci walory powietrza świeżego, staje się szkodliwe, a nawet niebezpieczne zarówno dla mieszkańców, jak i dla budynku i jego wyposażenia. Nadmierna ilość wilgoci przyczynia się do rozwoju trudnych do usunięcia grzybów, które z kolei wytwarzają substancje szkodliwe dla zdrowia. Wykraplanie się wody, prowadzi do zamakania elementów konstrukcyjnych budynku, niszczenia jego wyposażenia i struktury. Spalanie gazu (lub innych paliw) w powietrzu o małej zawartości tlenu, zawsze prowadzi do wytwarzania silnie trującego tlenku węgla. Dlatego powietrze zużyte powinno być wymieniane na świeże dzięki działaniu wentylacji.

WENTYLACJA Z ODZYSKIEM CIEPŁA!

Coraz więcej słyszy się słów rekuperator, odzysk ciepła, gruntowy wymiennik ciepła... Nie wdając się w skomplikowane obliczenia współczynników, ułamków procentów itp.: jakie korzyści daje centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator zamontowany w domu?

wentylacja

Instalacja wentylacyjna wyposażona w rekuperator zapewnia przede wszystkim zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku. O ile? Hm... ile płaci przeciętny użytkownik domu, powiedzmy 180 m2 za ogrzewanie? W zależności od zastosowanego typu ogrzewania zapłaci około 500 PLN za sezon grzewczy - przy ogrzewaniu kominkowym i bardzo dobrej izolacji domu uszczelnionego jak termos, praktycznie bez wentylowania pomieszczeń. Inny, który postępując zgodnie z zapotrzebowaniem swoich płuc na świeże powietrze będzie regularnie wietrzył dom zapłaci nawet kilka tysięcy złotych przy domu ogrzewanym np. elektrycznie oraz wentylowanym nawet zimą przy dużych mrozach. Nie da się więc jednoznacznie powiedzieć, o ile mniej zapłacę za ogrzewanie po założeniu rekuperatora, jednak jedno jest pewne: centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła zapewni ZMNIEJSZENIE strat ciepła powodowanych przez sprawnie działającą wentylację grawitacyjną. A zmniejszy te straty nawet o 60 do 80%, przy dobrze wykonanej instalacji oraz sprawnie działającej centrali z rekuperatorem.

Jeśli instalacja wentylacyjna z odzyskiem ciepła zostanie wykonana metodami określanymi jako chałupnicze, bez wykonania jakichkolwiek obliczeń projektowych, może okazać się, że paradoksalnie zwiększy nam ona zużycie energii. Straty ciepła bowiem na źle położonych przewodach w połączeniu z kiepską centralą oraz dodatkowo nawiewanie powietrza do budynku, który z założenia miał być superszczelny o minimalnych kosztach ogrzewania może paradoksalnie nie wpłynąć znacząco na obniżenie kosztów ogrzewania. Ze wspomnianych na początku 500 pln ciężko jest jeszcze cokolwiek zaoszczędzić, koszt ogrzewania może w takim wypadku nawet o kilka złotych wzrosnąć

wentylacja

Należy więc pamiętać, że odzysk ciepła dla danej instalacji rekuperatora można optymalnie porównać jedynie z sytuacją, gdzie w identycznym budynku zastosowana zostanie wentylacja grawitacyjna odpowiadająca polskim normom i przepisom. I będzie ona również funkcjonowała odpowiednio do ustalonych w normach założeń. Sceptycy wytykający rekuperatorom ich słabości zazwyczaj posługują się wspomnianym już powyżej przykładem: Przecież niemożliwe jest obniżenie kosztów grzewczych w budynku, w którym one praktycznie nie istnieją!

Sceptyk nie zwróci jednak uwagi na jeszcze jeden, dodatkowy aspekt sprawy: w budynku, nawet najnowocześniejszym, jeśli wentylacja nie działa, już w ciągu kilku miesięcy pojawi się pleśń i grzyb.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą »

Współpracujemy m.in. z firmami:
Więcej w dziale Współpraca »
DOSPEL
KARPOL
SMAY
BLACHY PRUSZYŃSKI
ROCKWOLL

WENTYLACJA - KLIMATYZACJA Stefan Żok, Gorzów Wlkp., ul.ks.Piotra Ściegiennego 9, Tel. +48 601 74 73 76, e-mail: sprzedaz@zokwent.pl